Metody optymalizacji linii produkcyjnych
Linia produkcyjna zawsze może zostać usprawniona. Dzięki temu poprawimy ergonomię procesu, zmniejszymy straty i zwiększymy zyski swojego przedsiębiorstwa. W jaki sposób można to zrobić i kiedy warto na to postawić?
Kiedy i po co modernizować linię produkcyjną?
Modernizowanie linii produkcyjnej ma wiele zalet, pośród których wyróżnić należy oszczędności w materiale, czasie czy pieniądzach. Kiedy warto zrealizować proces? Kiedy chcemy zminimalizować koszty produkcji, czy w pełni wykorzystać posiadane surowce. Gdy uznajemy, że proces trwa zbyt długo, albo zawiera błędy (co widzimy m.in. po zwrotach czy błędach w produkcji). Kiedy chcemy stać się przedsiębiorstwem o wiele bardziej konkurencyjnym. A także, gdy obecna linia produkcyjna nie wydaje się odpowiednio bezpieczna dla ludzi. Powodów jest wiele, zawsze jednak warto unowocześniać wykorzystywane rozwiązania, co z pewnością wyjdzie przedsiębiorstwu na plus. Warto korzystać z usług firm specjalizujących się w tego typu działaniach, jak APE Systems, która oferuje wiele usług. Jedną z nich jest optymalizacja linii produkcyjnych.
Metody optymalizacji
Metod optymalizacji procesu jest wiele. Jedną z nich jest tzw. metoda mapowania. Polega ona na tworzeniu map danego procesu, które kolejno są analizowane pod kątem efektywności czy błędów procesu. One Piece Flow pozwala usprawnić pracę poprzez tworzenie konkretnej sztuki, to zapewnia oszczędność czasu i maksymalne wykorzystanie materiałów. Niezwykle efektywną jest metoda Kaizen, która jest niczym innym jak ciągłym doskonaleniem i usprawnianiem procesu. Jej uzupełnieniem powinna być metoda Kaikaku, która uznaje, że wszelkie modyfikacje należy wprowadzać od razu. Metoda 5S to z kolei kierunek ku standaryzacji firmy, co zwiększa efektywność. Natomiast Just-in-time generuje oszczędności w magazynowaniu, ponieważ domawiane są towary wówczas, gdy tych na magazynie jest mało. Odpowiednie zestawienie metod daje świetne efekty.